Біль у спині і тригерні точки

9 февраля 2017

Поняття «тригерної точки» багатьом уже відоме. Більшість людей на практиці з нею знайомі і давно. Майже кожен коли-небудь, промацуючи свої втомлені болючі м’язи шиї чи спини, відчував під пальцями ущільнення різко больового характеру. В народі цей феномен називають «відкладенням солей». В літературі він носить різні назви: фіброзит, періостит, фіброз, нейродистрофія, міалгія, м'язовий ревматизм, вузлики Мюллера-Корнеліуса, локальний м'язовий гіпертонус, тригерна точка та ін. Всього понад 25 назв.

Отже, тригерна точка (ТТ) завжди болюча при натисканні, але окрім цього вона може бути причиною виникнення іррадіюючих болей. Причому зона іррадіації (відображення) цих болей може перебувати досить далеко від самої точки, що дуже сильно ускладнює діагностику таких станів.

Тригерні точки як гіперзбудливість ділянки з локальним м'язовим напруженням, що розташовуються в скелетних м'язах і в асоційованих з ними фасціях.

Слід розрізняти поняття «тригера» і «м’язового спазму», котрий є сильним скороченням всього м'язу. Тоді як тригерна точка (ТТ) - це скорочення малої ділянки м'язу. Спазм зазвичай відносно швидко проходить, тригерна точка з фізіологічних причин може існувати багато років, завдаючи страждання.
Місце, де відбувається скорочення м'язового волокна - це мікроскопічний елемент, званий саркомер. Для найменшого руху необхідне скорочення мільйонів саркомерів. ТТ з'являється під впливом надлишкової стимуляції саркомерів, коли вони не в змозі вийти зі скороченого стану.
У нормі саркомери діють як крихітні насоси, стискаючись і розтискаючи, щоб пропустити кров через капіляри, які забезпечують їх метаболічні потреби. Коли саркомери у тригерній точці знаходяться в стані скорочення, потік крові на прилеглій ділянці припиняється. При цьому наступає кисневе голодування і накопичення продуктів розпаду, які подразнюють ТТ, і вона відповідає на цю невідкладну ситуацію сигналами болю, посилаючи їх до тих пір, поки мозок не віддасть розпорядження про припинення роботи м'язу.

М'язово-фасціальні болі, викликані тригерними точками, зазвичай відчуваються як постійні, тупі, глибокі і ниючі. Рідше зустрічаються болі пекучі, пульсуючі, колючі і ті, що супроводжуються онімінням.

Виникнення ТТ відбувається при перенапруженні, постійному тривалому навантаженні м'язів і м'язових груп. Скорочені і збільшені в об’ємі м'язи часто стискають сусідні нерви. Особливо вразливі нерви, які проходять через м'язи. Компресія нерва може спотворити електричні сигнали, що проходять по ньому, створюючи такі відчуття, як оніміння, поколювання, печіння і гіперчутливість на ділянці, котра обслуговується цим нервом, що характерно для рук і нерідко зустрічається в ногах.
М'яз, в якому є ТТ, може перешкоджати кровотоку в артерії і тоді у віддаленій частині тіла виникає відчуття холоду. Перебуваючи в литковому м'язі (камбалоподібний), ТТ заважає поверненню крові в вени, звідси набряк кісточки або ступні. Той же ж ефект в м'язах шиї проявляється в опуханні зап'ястя і кисті руки.
Найбільш часто ТТ утворюються в грудинно-ключично-соскоподібному м'язі, верхніх пучках трапецієподібного м'язу, м'язі, що піднімає лопатку, підостних м'язах, грудних і поперекових відділах біляхребтових м'язів, квадратних м'язах попереку, великому і малому сідничних м'язах. Однак слід мати на увазі, що ТТ можуть локалізуватися не тільки в будь-яких м'язах тіла, а також у зв'язках, підшкірних, періостальних і нем'язових фасціях.



Тригерні точки виявляються частіше у людей середнього віку, які ведуть малорухливий спосіб життя.

В повсякденному житті ми робимо масу дій, пов'язаних з поперемінним скороченням і розслабленням різних груп м'язів. Але проблема у тому, що ми навантажуємо м'язи нерівномірно. Наприклад, при довготривалому сидінні за комп'ютером або просто в офісі за робочим столом чи за кермом автомобіля, після чого відчувається втома м'язів спини. Якби навантаження на наше тіло і кінцівки розподілялися рівномірно, то навряд чи б з'явилися больові відчуття у м’язах. Іноді больові відчуття можуть затихати (після відпочинку, теплого компресу, масажних процедур), а іноді знову приходять до стану загострення.

Загострення відбуваються на тлі таких факторів як:

• Перерозтягнення м'язів

• Перевантаження м'язів

• Пряме пошкодження м'язів

• Тривале перебування м'язів у скороченому стані

• Вірусні захворювання (Грип, ГРВІ)

• Стрес

Також приводом для клінічної маніфестації ТТ можуть бути рецидиви хронічних вісцеральних захворювань, переохолодження і алергія.

Записаться на курсы массажа